Modelování

Modelínu můžeme dětem koupit nebo ji doma vyrobit. Modelovací materiály přinášejí dětem radost z tvořivé práce a zároveň slouží k rozvoji jemné motoriky, smyslového vnímání a fantazie.

Modelíny jsou vyráběné z běžně dostupných surovin a jejich příprava je snadná. Některé z materiálů jsou vhodné již pro děti od dvou let. Poskytneme Vám návody na šest druhů modelovacích hmot. Každá z nich má jiné vlastnosti a nabízí odlišné použití. Přidáváním ingrediencí navíc může měnit barvu, vůni a jemnost materiálu.

Při výrobě modelín jen třeba brát v potaz, že uvedené poměry jednotlivých ingrediencí jsou jen orientační. Obecně platí, že pokud se modelína lepí na ruce, je třeba přidat více mouky nebo škrobu. Pokud modelína nedrží pohromadě a rozpadá se, je třeba přidat vodu, pěnu na holení, kondicionér nebo mýdlo podle receptu. Modelíny obsahující mouku jako hlavní ingredienci je možné si ji připravit dopředu a uchovávat k opakovanému použití. Modelíny obsahující škrob připravujeme těsně před použitím. Škrob neustále pracuje a hmota tak mění své vlastnosti – časem ztvrdne, ztrácí pružnost a láme se.

Domácí modelína – vhodná od tří let

Suroviny:

1 hrnek vody, 2 polévkové lžíce rostlinného oleje, ½ hrnku soli, potravinářské barvivo, 1 a ½ až 2 hrnky hladké mouky.

Postup:

Do hrnce nalijte vodu a olej, přisypte sůl a potravinářské barvivo. Směs přivedete k varu a poté odstavíte a přidáte mouku, vše dobře promícháte. Směs vyklopíte vyklopíte na plech, rozdělíte na menší části a hnětete dokud se všechny přísady nespojí a modelína nebude hladká. Modelínu uchovávejte v uzavíratelných plastových krabičkách při pokojové teplotě. Tato modelína je snadno zpracovatelná, levná a netoxická (pokud ji děti ochutnají nic se jim nestane).

Obměny:

Voňavá modelína – do modelíny můžeme přidat několik kapek esenciálního oleje (citron, pomeranč, levandule) nebo potravinářské aroma (vanilkové, kokosové, meruňkové)

Třpytivá modelína – do hotového materiálu dáme třpytky

Hlína, bláto, zemina – pokud chceme vytvořit modelínu, která bude připomínat hlínu, přidáme do ní mletou nebo instantní kávu

Obláčková modelína – vhodná od tří let

Suroviny:

2 hrnky hladké mouky, ¼ hrnku rostlinného oleje

Postup:

Promíchejte mouku s olejem vždy v poměru 8:1. Modelína by se měla snadno drobit, ale zároveň držet tvar, když ji stlačíte.

Obláčková modelína je velmi příjemná na dotek, nelepí se. Její příprava je snadná. Nelze ji barvit běžným potravinářským barvivem, protože neobsahuje vodu, a rozpadá se, je vhodná spíše pro experimentování než pro vytváření trvalých výrobků. Je netoxická, děti ji mohou ochutnat.

Obměna:

Čokoládová – do modelíny přidáme Granko nebo kakao v prášku

Bublající – 1 hrnek mouky nahradíme 1 hrnkem jedlé sody, na konci hraní dáme dětem ocet s pipetou nebo kapátkem

Měsíční modelína – vhodná od tří let

Suroviny:

3 hrnky kukuřičného škrobu, 1 a ½ hrnku vody, 6 hrnků jemného čistého písku (ideální je písek od moře).

Postup:

Nalijte vodu do misky a přidejte kukuřičný škrob a dobře promíchejte. Přidejte písek a znovu důkladně promíchejte.

Písek krásně drží tvar a lze z něj modelovat větší stavby s jemnými detaily. Materiál děti nesmějí ochutnávat, obtížně se barví, je lepší nechat jeho přirozený odstín

Obměna:

Bublající písek – můžete opět přidat jedlou sodu a na konci hraní dětem rozdat mističku s octem a pipetu.

Sněhová modelína – vhodná pro děti od tří let

Suroviny pro starší děti:

jedlá soda (lze koupit 1 kg za cca 50,- Kč) nebo kukuřičný škrob, pěnu na holení

Suroviny pro mladší děti:

kukuřičný škrob, rostlinný olej

Postup:

Ingredience smícháme zhruba v poměru 6:1 (sypký materiál : tekutý materiál)

Tato vzniklá hmota se snadno rozpadá, lze s ní „sněžit“ a tvaruje se hlavně mačkáním. Pokud je modelína příliš sypká a nelze z ní dělat koule, přidáme pěnu na holení nebo olej. Pokud modelína lepí, přidáme jedlou sodu nebo škrob.

Modelína z jedlé sody má barvu i vlastnosti nejvíce podobné skutečnému sněhu, ale hůře drží tvar. Modelínu z kukuřičného škrobu a pěny na holení můžeme použít ke stavění sněhuláků, iglú a sněhových koulí. K tomuto účelu smícháme škrob s pěnou v poměru 2:1. Modelína pak drží dobře tvar, nelepí se a je pružná.

Zmrzlinová modelína – vhodná pro děti od čtyř let

Suroviny:

1 a ½ hrnku kukuřičného škrobu, ¾ až 1 hrnek kondicionéru.

Postup:

Kondicionér se škrobem dobře promícháme. Výsledná hmota by měla mít konzistenci podobnou skutečné zmrzlině. Neměla by se rozpadat ani příliš lepit a ulpívat na prstech.

Jahodová, čokoládová, vanilková zmrzlina – do základní modelíny přidáme potravinářské barvy nebo aroma, kakao.

Se zmrzlinovou modelínou mohou pracovat jen děti, kteří chápou, že se nejedná o opravdovou zmrzlinu.

Slimáková modelína – vhodná pro děti od čtyř let

Suroviny:

1 a ½ až 2 hrnky kukuřičného škrobu, ½ hrnku tekutého mýdla (čím hustší mýdlo, tím lépe), 2 lžíce rostlinného oleje

Postup:

Všechny ingredience dojte do mísy, dobře promíchejte a nechte 20 minut odležet. Měla by vzniknout velmi lehká hmota, která tvoří zajímavé hady a slimáky, pokud ji necháte z výšky stékat na podložku. Pokud modelína lepí, přidejte trochu škrobu nebo nechte modelínu odležet.

S modelínou lze psát písmenka, kreslit, tvary, modelovat i vytvářet zajímavé hadovité obrázky. Je velmi příjemná na dotek, děti s ní rády pracují. Po promíchání škrob stále bobtná a hmota postupně tuhne. Pokud namícháte ideální „slimákovou“ konzistenci, po půl hodině už se bude lámat a nebude dostatečně tekutá. V této konzistenci je naopak vhodnější k modelování.

Přejeme Vám krásné tvoření a pohodový čas strávený s Vašimi dětmi.