První den ve školce

Nástup do školky je velkou změnou nejen pro děti, ale i pro celou rodinu. Najednou přijde změna v podobě pravidelné docházky do první vzdělávací instituce – mateřské školy.
První den docházky do školky je určitě náročný pro dítě, pro maminku (dokonce i pro paní učitelky). Každé dítě je úplně jiné, některé zvládne přechod bez jediné slzičky, jiné propláče celý první měsíc. S tím je nutno počítat. Důležitým bodem číslo jedna je: HLAVNĚ KLID – neděje se nic hrozného a nepatřičného, pouze nastala ta chvíle, kdy se dítě začíná začleňovat do školního prostředí, tudíž je to situace veskrze pozitivní a tak k tomu musíte přistupovat. Vaši nervozitu dítě vycítí a ovlivní i jeho pohodu.
Po příchodu do školky vás bude čekat u vstupu princezna ,která dá dětem malou sladkost a ukáže vám ,do které třídy se svým dítětem půjdete. Najdete dítěti jeho značku, ukažte mu ji a převléknete ho a uklidíte mu věci v šatně, pak půjdete do třídy, představíte dítě paní učitelce. Domluvte se , kdy si pro dítě přijdete – první den můžete kdykoli, ideální je, pokud můžete přijít po obědě a nenecháte dítě hned ve školce spát. Řekněte i dítěti, kdy ho vyzvednete (nevadí, že zatím moc nechápe časové rozpětí, i tak je to pro ně uklidňující informace). Dejte dítěti pusu a klidně s úsměvem odejděte.Pro nové děti si můžete přijít v 9.45 hod a od 10.00 hod máme na zahradě na přivítanou divadelní představení ,takže můžete se všichni přijít podívat .
Někdy nastane ale neideální situace – dítě křičí, nechce se vás pustit, odmítá vejít do třídy a tak podobně.
 Zůstaňte v klidu, pravděpodobně vás jenom zkouší, co vydržíte. Klidně mu vysvětlete, že je ve školce, že křik je zbytečný, předejte ho paní učitelce, dejte mu pusu a řekněte mu, v kolik ho vyzvednete a odejděte, zbytečně se neotáčejte, nevracejte, už jste se rozloučili, teď jdete pryč a přijdete v dohodnutou dobu. Pokud dítě předat nejde, drží se vás jako klíště a stále pláče, tak je ideální, pokud ho od vás paní učitelka jemně odtrhne, vy pak v klidu řekněte dítěti ahoj, přijdu za dvě hodiny (nebo po obědě) a odejděte. Rozhodně se v žádném případě nevracejte zkontrolovat, jestli dítě přestalo plakat, dodržte dohodnutou dobu a pro dítě přijďte, jak jste se domluvili ve školce. Pokud je pláč dítěte opravdu hrozný, třeba již celou cestu z domova, napište paní učitelce číslo, na které vám může zavolat, předejte dítě jako viz výše a odejděte a buďte raději v blízkosti školky. Paní učitelky vám mohou v případě potřeby zavolat a můžete si dítě vzít první den už třeba po půl hodince a postupně dobu prodlužovat, nebo si domluvit individuální adaptační program.Každopádně dítěti neustupujte, dodržujte pravidelnou docházku, nepoužívejte školku jako formu odměny nebo trestu (třeba: když budeš hodný, nemusíš zítra do školky apod.). O školce a paní učitelkách mluvte hezky a nadšeně, podporujte neformální kontakty dítěte se spolužáky, pokud je to možné. Také je dobré nevodit dítě na poslední chvíli, ale přijít s časovou rezervou na klidné předání dítěte, abyste nebyli ve zbytečném stresu. Určitě dbejte na to, aby dítě mělo všechno, co má mít (bačkorky, převlečení), abyste nevytvářeli zbytečné problémy. Někdy je dobré dát dítěti nějakou hračku z domova. Větší děti budou mít hračkový den pouze v pátek ,tak prosíme o dodržování pravidel. Takže zítra vykročte všichni pravou nohou ,s úsměvem a hlavně s klidem .
Přejeme Vám pevné nervy a úspěšný začátek prvního školního roku.
Jana Pondělíková a celý kolektiv MŠ